Cool D(on) J(uan) in Soho, UK

Autor: Matúš Marcinčin | 26.2.2012 o 8:00 | (upravené 3.3.2012 o 21:40) Karma článku: 3,85 | Prečítané:  573x

Neviem, ako by som ti to, skrátka, opustila hlava telo, opustilo telo hlavu, ja... Vyspal som sa z teba, už ťa viac netreba. Bez dotyku, bez objatia, pochybnosti sa rýchlo stratia. Zostala len kôrka z chleba, drahá. Ja vyspal som sa z teba. Tvoj DJ.

 www.renemiko.com, www.olivier.sk

Keď poľovníci pred mnohými storočiami lovili na lúkach neďaleko Temže zver s volaním soho!, netušili, že práve tento pokrik dá meno celej budúcej londýnskej štvrti. Kozmopolitnej štvrti, ktorá v priebehu rokov získala prívlastky bohémskej, srdca londýnskeho divadelného života či bigbítovej kultúry, rovnako ako aj centra anglického erotického priemyslu. A určite netušili ani to, že v 21. storočí v Soho bude vášnivo a cynicky loviť ženské telá DJ. Don Juan. Archetyp ľudského správania sa, v treťom tisícročí aj v londýnskom Soho. A okrem toho aj na experimentálnej scéne Divadla Jonáša Záborského v Prešove.

Donjuanovský námet je spätý s reformáciou, no korene má v andalúzskej povesti zo 14. storočia o nenapraviteľnom zvodcovi a hostine so smrťou. Odvtedy sa objavil stodvadsaťkrát vo francúzskej literatúre, nájdeme ho v približne sto tituloch nemeckej literatúry a asi sedemdesiat ráz sa nachádza v dielach anglickej literatúry. Donjuanovský námet je pravdepodobne večný a univerzálny. A ponúka široké možnosti interpretácie. V roku 2006 profesor na Oxforde a romantický cynik (ako hovorí sám o sebe) Patrick Marber uviedol v Londýne cool drámu Don Juan v Soho, ktorej štruktúra aj v modernej úprave v zásade zodpovedá pôvodnej Moliérovej hre z roku 1664. Napriek tomu je výrazne iná. A nejde len o Soho. Marberova dráma je nielen moderná, ale aj cool.

Cool dráma je slovenský pojem označujúci In-Year-Face Theatre (slangovo do ksichtu) – dramatickú tvorbu mladých autorov z 90. rokov 20. storočia, ku ktorým sa zaradil aj režisér a dramatik Patrick Marber. Táto reakcia na totálnu krízu drámy sa vyznačuje bezhraničnou a vernou naturalistickosťou, explicitnou vulgárnosťou a agresivitou. Mľandravé tisícročie budí otvorenou provokatívnosťou a drastickými výrazovými prostriedkami, hľadá ľudské limity v ironizovanej ére konzumu, nepozná pojem tabu a opľúva konvencie. Nemá zábrany pred nikým a ničím. Ospalý vek potrebuje šok, aby sa prebral.

1.JPG

Nebránim sa rozkoši vo všetkých jej podobách, nikoho som neznásilnil, nedotýkam sa malých detí, som fanúšik feminizmu, nie som snob, nepohrdnem ničím, nehádžem odpadky na zem, neubližujem zvieratám, nemám rasové predsudky, som Kofi Annan kopulácie. Som nadčlovek, totiž homo sapiens vo svojom prirodzenom animalistickom stave, existujúci len v okamihu prítomnosti, aby som lovil.

Neľútostné pošliapanie pojmu česť v priamom prenose pred očami divákov. DJ je ironický cynik šialene posadnutý sexuálnou maniackosťou hyperbolizovanou až do extrémov. Je to pudové zviera s racionálnym slovníkom. Vášnivý lovec, ktorý si zachováva od nešťastných a popletených obetí lakonický odstup. Egocentrický milenec a zbesilé prasa. Drzý bohorúhač, ktorý sa nebojí trestu z nebies, ktorý vyhlásil džihád ľudskej duši, aby prežíval rozkoš nad jej ponížením a ušliapaním do špiny. Iracionalita sveta sa odráža aj v osobnosti Dona Juana – táto sviňa so sofistikovaným prejavom nás dokáže udiviť svojou empatiou (od ktorej má ale dostatočný odstup), či veľkodušnosťou tam, kde by sme to naozaj nečakali. Vyzdvihuje slobodu, no zasnubuje ju s anarchiou. Aj jeho odpor k farizejstvu ho robí ešte viac nejednoznačnejším. Je komplikovaný ako sám život.

2.JPG

Moje klamstvá sú aspoň úprimné. Páčilo by sa ti, keby som bol pokrytec? To je ľahké, to je dnes v móde, len sa pozri všade okolo seba. Z pokrytectva spravili cnosť i neresť zároveň – pedofilný duchovný, zlodejský bankár, vládca, čo hlása mier a vedie „spravodlivú“ vojnu, kam sa pozrieš, sú všade.

Spravodlivosť existuje. Božia ruka trestá. Don Juan dostáva guľku do hlavy ako prašivý pes. 3D okuliare mu padajú z tváre. Nepomohlo ani dvojnásobné varovanie z nebies, išiel ďalej v ústrety hostine so smrťou. Na konci prežil úzkosť samoty a zúfalstvo z prázdnoty vlastného života. Posledná chvíľka, možno náznak obrátenia, priniesla len túžby po zľutovaní, pochopení a odpustení, ktoré sa však stretli len s kamennými tvárami. Hlava sa mu zakrútila, kde sa len pozrel, všade videl len tváre z kameňa. Guľka bola preňho vykúpením. Don Juan zomrel strašnou smrťou.

3.jpg

Darwin sa sakramentsky mýlil, človek sa nevyvinul, len si zohnal kvalitnejšie nástroje. Od kúska dreveného uhlia k Apple Macintosh, fast forward a to sú dejiny. Kam sa podela poézia? Kam sa podela duša?

Deliaca čiara medzi erotikou a pornografiou je veľmi tenká a niekedy aj nejednoznačná. Režisérovi Michalovi Náhlíkovi sa podarilo viesť túto drámu presne po tejto červenej čiare, možno až na pár relatívnych vybočení. Výsledný dojem je však skvelý. Peniaze kazia umenie a dramatické umenie často skĺzava do stoky bulváru a komercie, no táto hra je naozaj výborná. Od chladnej plechovej scény cez hudbu až po výkony posledného herca na javisku. Komplexne pôsobivá inscenácia. Don Juan v podaní Borisa Srníka je neskutočný. Neskutočne skutočný ako celá hra. Don Juan v Soho je niečo nové, niečo, čo tu ešte nebolo a čo tu chýbalo. Rešpekt.

Colm: Peklo existuje.

Stan: Nedávaj mi zbytočnú nádej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?